17 Ağustos 2012 Cuma

BALIK HAFIZALI!


Değiştiremediklerimiz mi var bu hayatta, yoksa sadece yanlış yollardan denediklerimiz mi değiştiremediklerimiz?

Ben omzuna pisledim bari piyango sana vursun mudur hikayenin özeti? Birde okulda sınavların gereksizliğini savunan o insanların hayatın sınav olduğunu söylemesi yanlızca bana mı garip gelir? Tarihi tekerrürden ibaret kılan insanlarken neden ‘’balık hafızalı’’ diye bir laf var?

Her akşam, her sabah masum insanlar neden ölür, onları hangi hayatlardan geçmiş insanlar öldürür? Sahi neden bir şeyleri korumak kollamak için onca topluluk varken sadece sorun çözecek yıllanmış kuruluşlar yok? Nehre akan zehri kesmek varken arıtma sistemi kurmanın mantığı ne?

Hayat öyle uzun ki savaşarak daha fazlasını almaya çalışıyoruz, sanırım garantiliyoruz bir şeyleri, ama sonra birde ölümsüzlüğü arıyoruz öyle kısa geliyor ki hayat, uzasın istiyoruz su gibi aziz olsun birde… Nerede durduğumuzu bile bilmeden kırıp, kırılıp, yuvarlanıp gidiyoruz kısacık hayatın kollarında. Daha dün gibi hatırladığımız nice anlar, nice anılar biriktiriyoruz. Sırf yarın iyi olsun diye bugünleri katlediyoruz. Büyük sorunların kolayca göze çarpan çözümleri olduğunu, küçüklerin ise pastada en büyük dilimi kapladığını neden göremiyoruz?